Změní koronavirus svět? Způsob, jakým žijeme? Nikdo to nemůže vědět. Proto také rozhovory s věhlasnými intelektuály nebo ankety s experty ve světovém tisku zatím působí mdle, nekonkrétně. Čtenář u nich nabude dojmu, že – jak to v rozhovoru pro web Respektu vyjádřil politolog Yascha Mounk – se autoři předpovědí utvrzují v tom, co si beztak mysleli již před koronavirem.
Prožíváme zjevně natolik zvláštní situaci, že není možné dohlédnout její význam. Ovšem šok ze zdravotní katastrofy v Itálii, Španělsku a USA, z náhlého zastavení společenského a hospodářského života, ze zavřených hranic je tak silný, že snad bez trvalých následků zůstat nemůže. A jako jiné velké krize v dějinách zanechá otisk i ve světové politice.
Dva scénáře
Jeden možný scénář napadl asi každého, kdo v těchto dnech zapnul zprávy. Čína do světa rozesílá zdravotnický materiál doprovázený mohutnou marketingovou kampaní. V ní prodává legendu o nastupující mocnosti, která pomůže potřebným a jejíž direktivně řízený režim epidemii zastavil rychleji než chaotické demokracie. K úspěchu jí napomáhá fakt, že v té samé době je Amerika, lídr demokratického světa, kvůli nekompetenci prezidenta Donalda Trumpa ve vážném průšvihu a celý svět v přímém přenosu sleduje trable politického i zdravotnického systému USA. „Toto obrovské selhání poškodí reputaci Spojených států coby země, která ví, jak dělat věci efektivně,“…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu