0:00
0:00
Kontext28. 3. 202010 minut

Internet z nebes

Elon Musk buduje systém tisíců družic, který umožní připojení ke světové síti každému a odkudkoli

První zkušební vypuštění šesti desítek družic Starlink raketou Falcon 9 v květnu roku 2019. Na letošní rok slibovala firma jeden start každé dva týdny.
Autor: USA TODAY Network / ddp USA / Pr

Je to dechberoucí podívaná: na nočním nebi pomalu putuje v řadě za sebou 60 jasných bodů. Jsou to družice systému Starlink, které krátce po západu nebo před rozbřeskem osvětluje Slunce. Zatím jde o krátké šňůrky perliček putující oblohou, ale již brzy nad našimi hlavami vytvoří skutečné kosmické dálnice: na desítkách oběžných drah jich budou tisíce. Možná dokonce desítky tisíc.

Životním snem a cílem Elona Muska je dostat člověka na Mars. Ve výšce stovek kilometrů proto americký podnikatel a vizionář začal loni v květnu budovat svoji „tiskárnu na peníze“, od níž si slibuje, že mu cesty na čtvrtou planetu umožní: komunikační systém, který má zajistit vysokorychlostní internetové spojení na celém světě, a generovat díky tomu obrovský zisk. Cílem je poskytnout internet skutečně všem, bez ohledu na hranice, odlehlost a další omezení.

↓ INZERCE

Firma SpaceX nasadila při budování Starlinku vpravdě raketové tempo: každých 14 dní má ve vesmíru přibýt 60 družic, jen na letošek je tedy naplánováno 24 startů. Zatím se (do poloviny března) uskutečnily čtyři. Systém by měl začít komerčně fungovat v březnu příštího roku.

V kleci starého myšlení

Dlouhé roky to byla jen kapitola ze sci-fi: družice sloužící kdykoli a kdekoli pro osobní komunikaci jednotlivců. Satelity se používaly pro přenosy velkých objemů dat, jako jsou statisíce telefonních hovorů, stovky televizních kanálů nebo vysokokapacitní datový tok. Potřebujete pro to ovšem větší anténu (často o průměru desítek metrů),…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc