Úžas to byl tak zjevný a nepřehlédnutelný, že ho zaznamenali všichni přítomní. S pocitem ohromení – nebo alespoň překvapení – ovšem nebyl Harvey Weinstein minulé pondělí u newyorského soudu sám. Verdikt „vinen“ ve dvou bodech obžaloby, který v dlouho očekávaném a globálně sledovaném případu vyřkla porota složená ze sedmi mužů a pěti žen, totiž vedle hlavního aktéra překvapil také nemálo lidí, kteří na výrok čekali, a to včetně autorky Pravdy a lásky.
Okolnosti dvou případů, kvůli nimž stanul kdysi velmi vlivný filmový producent před soudem, byly totiž nuancované a nejednoznačné a dotčené ženy zdaleka neodpovídaly rozšířené představě o tom, jak má vypadat a chovat se „dokonalá oběť“ znásilnění. Zejména proto, že jak někdejší asistentka produkce Mimi Haleyi, tak kadeřnice a kdysi aspirující herečka Jessica Mann s Weinsteinem zůstaly v kontaktu i poté, co první z nich v roce 2006 sexuálně napadl ve svém bytě a druhou v roce 2013 znásilnil v newyorském hotelu. Tuto skutečnost samozřejmě vytěžila obhajoba, když vše doložila e-mailovou korespondencí i dalšími důkazy. Všeobecnou skepsi k tomu, jak celý proces dopadne, pak dále podporovalo vědomí, že žalobci s podobně rozehranými kauzami k soudům téměř nechodí, a to právě z obavy, že u poroty za těchto okolností prohrají.
Když se však na situaci podíváme optikou skutečné dynamiky sexuálního násilí, obě ženy naopak profilu „ideální“ oběti pro muže cíleně vyhledávajícího mocensky nerovnovážné sexuální kontakty s ženami…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu