0:00
0:00
1. 3. 20203 minuty

Křeček v rozkladu

Nebo jen neví, že i ombudsman má projevovat kázeň?

O mě vůbec nejde. Co se děje kolem mě, je důsledek rozvratu této společnosti. Ta je rozdělená a každý na mém místě bude takto dehonestován, pokud nevyhoví skupině, která se této dehonestace dopouští.“

To jsou slova, jimiž nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček reagoval na názor spolku Milion chvilek pro demokracii, že Křečkova volba zosobňuje rozklad českých demokratických institucí, k němuž pod taktovkou Andreje Babiše a Miloše Zemana dochází. Zda mají aktivisté pravdu, nechme na jindy na nějaké speciální posouzení a všimněme si spíš postoje nového ombudsmana.

↓ INZERCE

Panuj a rozděl

Předně: Stanislav Křeček je veřejným činitelem, a i proto, když už ne z pozice svého ctihodného věku, má snášet občanskou kritiku s důstojností a respektem. Pokud mu řeči Milionu chvilek vadí, má možnost dokázat, že k žádnému rozkladu jím vedené instituce nedochází. Místo toho však předvádí, že dochází k rozkladu jeho sebekázně, jež k práci, o kterou se ucházel a kterou získal, neodmyslitelně patří.

Svoje působení má plně ve svých rukou a záleží v rozhodující míře na něm, jak si instituce zvaná veřejný ochránce práv povede. Místo toho si vytváří podivné alibi a mluví o rozvratu společnosti. Dovolme si ovšem připomenout, že na tohle téma ombudsman arbitrem není, a měl by nás proto podobných úsudků ušetřit. Pokud je chtěl mermomocí vynášet, měl zůstat nezávislým penzistou. Ale když už je o tom řeč: tipněme si, že pokud někdy dojde k „rozvratu společnosti“, pak bude vypadat docela jinak,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc