Moderní dějiny Indie jsou prodchnuté pozoruhodnou kombinací příkladné náboženské tolerance a výbuchy bezuzdného nábožensky motivovaného násilí. Jeden takový propukl minulý týden v Dillí. Zrovna v čase, kdy v zemi pobýval americký prezident Donald Trump a na znamení sympatií se objímal s indickým premiérem Naréndrou Módím, se odehrál pogrom na okraji Dillí v oblasti muslimských slumů. Trval tři dny a obavy vzbuzuje hlavně proto, že je spojován s vládními politiky včetně Módího.
Uděláme to sami
Pogrom nezačal náhodně, ale jako odpověď na několik měsíců trvající protesty proti novému zákonu o občanství, který narušuje rovný přístup k jednotlivým náboženstvím a podle kritiků popírá sekulární charakter Indie. Nicméně Módího kabinet, těšící se výrazné většině, tyto námitky v parlamentu ignoroval.
Odpůrci zákona se tedy uchýlili k protestům. Od prosince loňského roku se scházejí na mítincích, ve velkém počtu si sedají na důležité silnice a celý den je po gándhíovsku blokují či pochodují se svíčkami městem. Jedna taková blokáda vsedě začala i v sobotu 22. února v periferní čtvrti Mustafabád, zhusta pokryté muslimskými slumy. Protest, podobně jako řadu předchozích, organizovalo studentské ženské sdružení Pindžra Tod (Prolomit klec), které se stará o ubytování chudých studentek a bojuje proti sexuálnímu násilí, jež zejména v Dillí patří k vážným problémům.
Pindžra Tod přesvědčovalo ženy z okolí, aby se blokády zúčastnily, a zjevně s úspěchem. O víkendu se jindy rušná…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu