Svět je krásný, člověk ne
Seriál Dark: vlna kvalitní televize ze Skandináve dorazila do Německa
Stranger Things pro dospělé. To je marketingový slogan, který si v anglosaském prostředí vysloužil seriál Dark – první původní německojazyčný seriál natočený v produkci Netflixu. Některé podobnosti vskutku bijí do očí. I tady se ocitáme v maloměstě, na jehož okraji stojí ostře střežená továrna a životem místních otřáslo zmizení dítěte. Vládne tu mysteriózní atmosféra, pracuje se tu s odkazy na módu i popkulturu osmdesátých let. Zmíněnými přísadami však shoda končí.
Americký seriál o dětské partě přinesl momenty odlehčení a humoru. Německý debut v globální videopůjčovně Netflix, který si hraje s motivem cestování v čase i možnostmi člověka změnit vlastní osud, je ve všem věrný svému názvu. Slibuje temnotu. Zlo totiž do městečka Winden nepřichází coby nadpřirozená síla z paralelního světa, ale je ukryté mezi lidmi. Schovává se v tajemstvích, slabostech a přečinech členů několika rodin, které si zátěž předávají z generace na generaci. Seriál, z něhož se stal divácký hit v Evropě i zemích Jižní Ameriky, se zároveň nese na čerstvé vlně zájmu o německou televizní tvorbu, k níž se aktuálně obrací pozornost publika po Skandinávii a jejímž symbolem je hit Babylon Berlin prodaný na více než 60 trhů.
Dark sice zamotá divákovi hlavu smyčkami času: události z listopadu 2019, kdy v jeskyni zmizí beze stopy syn místního policisty, se tu záhadným způsobem vážou na podobná zmizení z let 1986, potažmo 1953. Přesto seriál především zobrazuje patologii…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu