0:00
0:00
Společnost2. 6. 201817 minut

Svět se zbláznil

... a zoufale hledá účinný lék na globální epidemii duševních nemocí

,
foto: Milan Jaroš
Fotografie k článku byly pořízeny v tzv. sebevražedných hotspotech – místech, kde lidé často páchali (v případě Nuselského mostu v minulosti páchali) sebevraždy.
Autor: Milan Jaroš

Slibuji panu doktorovi Horáčkovi, že do příští návštěvy nespáchám sebevraždu.“ Je to už pár let, ale papírků s tímhle textem a svým rozechvělým podpisem by prý paní Kateřina ještě doma pár našla. Psávala je v ordinaci svého lékaře vždycky, když jí bylo nejhůř. Psychiatr Jiří Horáček touhle „smlouvou“ zkoušel zvýšit šance, že si jeho pacientka trpící těžkou schizoafektivní poruchou, což je zjednodušeně řečeno kombinace deprese a schizofrenie, nic neudělá.

A fungovalo to. „Myslím, že bez těch slibů bych tady teď s vámi neseděla,“ pokyvuje hlavou rusovlasá dvaapadesátiletá žena ve svém žižkovském bytě a zapaluje si cigaretu. „Těžká deprese je strašný stav, kdy se všechno kolem mění v tragédii. Vidíte, jak si dítě na ulici odře koleno, a okamžitě vás napadne, že určitě dostane tetanus a umře. Milenci se políbí a vy víte, že on ji chce opustit. V hlavě vám bliká stroboskop negativních myšlenek, které se nedají zastavit ani ve spánku. Nemáte na nic sílu, všechno je špatně. Všichni jsou na vás zlí.“

↓ INZERCE

Paní Kateřina (příjmení si nepřála uvést) na první pohled nevypadá jako těžký psychiatrický pacient. Chodí do práce, kde pomáhá jako terapeutka lidem s postižením, žije čilým společenským životem. Vášnivě maluje a tvoří, v poslední době se jí daří obrazy i prodávat. Má smysl pro humor, aktuálně například vyrábí sérii masek pro Andreje Babiše z účtenek, jež se v místní vinárně hromadí po zavedení EET.

„Malování mě drží nad vodou.“ (Kateřina) Autor: Milan Jaroš

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc