Nakreslit červenou nit
Autor biografických komiksů Reinhard Kleist dokončuje knihu o Nicku Caveovi
Německý kreslíř a scenárista Reinhard Kleist věří, že velké životní osudy by se měly dočkat i komiksového zpracování. Hrdiny svých alb už učinil Elvise Presleyho, Johnnyho Cashe, ale i Fidela Castra nebo sportovce Hercka Hafta a Samii Yusuf Omar. A kritici i čtenáři mu dávají za pravdu. „Zachytit přesně něčí život je nemožné. Jde tu spíš o esenci a zobecnění principů,“ vysvětluje svůj přístup autor, jenž právě dokončuje album o Nicku Caveovi.
Jeho (často černobílé) komiksy nepřinášejí nečekaná odhalení ani převratné pohledy na známé osudy, spíše vytahují ze zašmodrchaného klubka životních osudů jejich červenou nit či hlavní linii. A za tuto schopnost byl opakovaně oceněn nejvýznamnější německou Cenou Maxe a Moritze pro komiksy či nominován na komiksového Oscara, Cenu Willa Eisnera. Nepracuje roky v archivech ani nepátrá po ztracených dokumentech jako historik, ač je většina jeho postav už po smrti. Kromě základní rešeršní práce se však snaží setkat s příbuznými svých hrdinů a zjistit, jak ovlivnili jejich životy. Pak se spolehne na médium komiksu, jemuž bezvýhradně věří.
Na začátku je text
Herckovi Haftovi zachránila prchlivá povaha a fyzická síla v koncentračním táboře život. Díky nim zvládal bojovat pro zábavu příslušníků SS. Jak dokázal nemyslet na to, že poražený bude popraven? Co vůbec musel podstoupit člověk, aby přežil? Tyhle otázky řešil rodák z Hürthu u Kolína nad Rýnem (1970), když se k Haftově příběhu dostal během práce na ilustracích k holokaustu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu