Pokud existuje Ježíšek a opravdu si sepisuje seznam těch, které na Štědrý den obdaruje, dvě jména z něj letos rozhodně vyškrtl – Christopher Boyle a Kathy McKay. Tihle dva angličtí psychologové totiž v listopadu udělali něco, co jeho postavení zcela zásadně ohrožuje. V prestižním vědeckém časopise Lancet Psychiatry doporučili rodičům odhalit dětem, že Ježíšek
ve skutečnosti neexistuje. Kouzelná lež, které se generace otců a matek na svých ratolestech tradičně dopouštějí, prý páchá víc škody než užitku a je načase s ní skončit.
Dodejme pro pořádek, že doporučení zmíněné dvojice odborníků se týká postavy Santa Clause, jenž roznáší dárky v anglosaském světě. Podobnost s Ježíškem, který má ve většině českých domácností jen málo společného s biblickým Ježíšem, je ovšem tak velká, že si dovolíme závěry převzít.
Strážci moudrosti
Malé děti sice žijí v trochu magické realitě, výzkumy ovšem ukazují, že nevěří jen tak něčemu. Dřímají v nich budoucí vědci, kteří zvažují hypotézy a požadují důkazy. Už ve třech letech obvykle dobře chápou, že pohádkové postavy, strašidla nebo třeba čarodějný učeň Harry Potter reální nejsou. Jakmile však nadpřirozená postava dokáže aktivně proniknout do jejich skutečného světa, má v dětských myslích vyhráno.
Zoubková víla, jež umí pod polštářem vyměnit vypadlou stoličku za pytlík bonbonů, nebo Ježíšek, který dodá ve smluvený čas pod smrček předem objednané dárky, stvrzují svou existenci pádnými důkazy. A právě tahle hmatatelná aktivita…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu