Inkluze, ne separace
Co se může svět dozvědět z výsledků nejnovějších testů PISA
Fanoušci fotbalu si užijí mistrovství světa jednou za čtyři roky. Světová soutěž milovníků vzdělávání se koná častěji, každý třetí rok. Program mezinárodního hodnocení studentů (PISA) zkoumá znalosti patnáctiletých z různých států světa – hodnotí výsledky jejich testů z přírodních věd, matematiky a čtení. V pořadí již šesté výsledky testů PISA vydala začátkem prosince OECD, klub tvořený převážně bohatými zeměmi. Politici v nich mohou nalézt cenný zdroj poučení.
Asi 540 tisíc žáků ze 73 zemí nebo regionů – všichni mají za sebou minimálně šest let ve škole – podstoupilo testy loni. Výsledky byly zpracovány do standardizované škály (viz graf), přičemž průměr je v každém ze zmíněných předmětů 490 bodů. Výsledek lepší o 30 bodů zhruba odpovídá jednomu roku školní docházky navíc.
Singapur, který se v testech PISA pravidelně umisťoval v popředí, se ještě zlepšil: nyní obsadil ve všech předmětech první místo. Singapurští žáci dosáhli v matematice průměru 564 bodů; jejich náskok proti americkým vrstevníkům, kteří získali 470 bodů, odpovídá zhruba třem letům školní docházky.
Výrazné úspěchy zaznamenávají ve většině předmětů i další východoasijské státy – tak jako v průběhu celého období, po které testy PISA běží, tedy zhruba…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu