Malé čtyřnohé šelmy připomínají obyvatele země vycházejícího slunce tvrdohlavostí i přísnou elegancí. Ne náhodou o kočkách vzniklo v tamní literatuře hned několik význačných románů. Tím nejnovějším je útlá próza Kočičí host současného spisovatele a zejména básníka Takaši Hiraideho. Román vydaný v originále v roce 2003 snad ani nemohl přijít z jiné země – sálá z něj meditativní klid, smysl pro uměřenost i talent pro to vidět svět tak, jak ho jiná kultura vidět nemůže. Drobné detaily a momentky plynoucího času skládají atmosférickou mozaiku v duchu estetiky wabi-sabi – fenoménu, který učí nalézat krásu v jednoduchosti i nedokonalosti a ctí zemitost a autentičnost.
Příběh sám je tak vlastně velmi prostý. Bezdětný pár třicátníků žijící a pracující v pronajatém domě kdesi na kraji Tokia začne navštěvovat sousedovic kočka Čibi. Ačkoli to nejdříve nevypadá na dlouhé přátelství, život páru se postupně začne točit kolem svérázného hosta. Odcizeným manželům pomůže najít znovu cestu k sobě, a vypravěče dokonce inspiruje k tomu, aby se vydal na dráhu spisovatele. To vše se nicméně odehrává jaksi v pozadí, stejně jako krach japonské ekonomiky na začátku devadesátých let, jenž zvedl ceny nemovitostí a přinutil manžele dům opustit.
Hiraide je v popisu lidských emocí strohý, o to víc prostoru věnuje lyrickým obrazům z domu a jeho zahrady, po níž se Čibi tak ráda prochází. V Japonsku získal Kočičí host několik literárních cen, překvapivě ale zarezonoval i v Evropě a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu