Rozhoduje o cizích osudech, ale není schopná vzít do rukou ten vlastní. Hrdinka nového románu Iana McEwana (67) Myslete na děti! je typickou mcewanovskou postavou. Patří mezi britskou elitu, je obdařená extrémní dávkou inteligence, její činy mají celospolečenský dopad, a přitom vlastně sledujeme osud vnitřně mimořádně slabého člověka.
„Je sobecká, morousovitá, chladně ctižádostivá. Šla si vždycky jen za svým a sama sobě přitom předstírala, že její kariéra není pouhé uspokojování vlastních tužeb,“ popisuje McEwan, co se ve slabší chvilce honí hlavou soudkyni Vrchního soudu Fioně Mayeové, která z pozice mocné ženy v taláru převrátí několik životních osudů, až se jeden z nich dotkne i jí.
Vpíchnout, či nevpíchnout
V předchozím Mlsounovi (2013) to byla agentka MI5, v Solaru (2011) nositel Nobelovy ceny za fyziku, v Sobotě (2006) věhlasný neurochirurg. Tady je to právě uznávaná soudkyně, jež „patří právu stejně, jako se některé ženy stanou Kristovými nevěstami“. McEwan přes tyto postavy se svou vytříbenou ironií a jazykovou virtuozitou ilustruje život ve vyšších patrech britské společnosti, ale jeho morální alegorie mají obecnější výpověď. I nynější hrdinka v efektních kulisách soudního dvora mu slouží coby studie člověka, kterému ani vynikající kariéra nedopomohla ke smíření se sebou samým.
Fiona je usazená padesátnice a kromě složitých případů točících se kolem britského zákona o sociálně-právní ochraně dětí, na nějž je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu