Školy mezi Zlatuškou a Chládkem
Mít dobrý názor není v politice to nejdůležitější
Pro všechny, kterým leží na srdci přeměna českého školství v instituci podle nejmodernějších evropských trendů, to znělo jako záchrana. Poslanec Jiří Zlatuška minulý týden ustál útok svých parlamentních oponentů (včetně členů vlastní strany) a zůstal předsedou důležitého školského výboru parlamentu. Význam události zvýraznily okolnosti – k pokusu odvolat Zlatušku došlo po jeho názorovém střetu s ministrem školství, který reprezentuje protipól.
Zatímco Zlatuška je bývalý rektor zdejší možná nejprogresivnější porevoluční univerzity (Masarykovy) a respektovaný znalec trendů ve vzdělávání, Chládek je vystudovaný komunistický politruk, moderním trendům podle všeho nerozumí nebo jim z nesrozumitelných důvodů nevěří.
I poslední názorový střet obou mužů je typický: šlo o legalizaci domácích škol na druhém stupni. Zlatuška tento potřebný nástroj rodičovské odpovědnosti a samostatnosti, který navíc vychází vstříc lidem z odlehlých končin, požaduje schválit, Chládek jej s chabými argumenty odmítá (prý svádí ke zneužití extremisty, posudky odborníků, pilotní program a důsledný systém kontroly nic takového nepotvrzují).
Bývalý rektor se s politikou zatím spíš míjí.
I my bychom chtěli, aby o českém školství víc rozhodoval Jiří Zlatuška a méně Marcel Chládek. Problém ale je, že v reálném světě chtít nestačí.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu