Soud rozplétá kauzu Oleo
Obžaloba se pokouší dokázat, že z firmy tekly peníze k Rittigovi za fiktivní poradenství
Nejdříve úsměvy, pózy pro fotografy, a potom zloba a zvýšený hlas. U Městského soudu v Praze začalo minulý týden jedno z nejostřeji sledovaných líčení této zimy. V kauze Oleo Chemical se zpovídá z tunelování firmy, krácení daní či praní špinavých peněz deset lidí. A mezi nimi i jedna velmi známá tvář: pražský podnikatel Ivo Rittig.
Nepochopitelná
Většině z obžalovaných hrozí až deset let vězení, až na jednoho z nich ale všichni vinu odmítají. „Kdo lže, ten krade, do pekla se hrabe,“ nechal se při příchodu k soudu slyšet dobře naložený Rittig. Obžaloba a klíčové svědectví jednoho z obviněných, které k rozkrytí kauzy pomohlo, jsou podle něj vylhané.
Jako první začal ve středu vypovídat zakladatel a spolumajitel Olea Chemical Michal Urbánek, kterého žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Adam Borgula viní z toho, že spolu s dalšími lidmi vytáhl z Olea v letech 2009–2011 celkem 20 milionů korun a poslal je karibské firmě Cokeville Assets. Oficiálním důvodem plateb bylo poradenství, které firmě mělo pomoci k zakázkám na dodávky biopaliv. Urbánek s dalším z obžalovaných Kamilem Jirounkem v Liberci postavili za stovky milionů korun továrnu na biopaliva, měli dluhy a zakázky nutně potřebovali. Podle obžaloby ale ve skutečnosti o žádné poradenství nešlo a faktury měly jen zakrýt pochybné provize z později uzavřených obchodů. Oleo skutečně začalo dodávat biopaliva do státního Čepra a pražského dopravního podniku (DP) a z každého litru…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu