0:00
0:00
Kontext24. 10. 201512 minut

Speciální nabídka: útěk

Rozbíhá se evropská protipašerácká operace – má šanci uspět?

Na západě Turecka
se prodávají plovací
vesty pro uprchlíky
i u holiče; pak končí
vyhozené na pobřeží; ostrov Lesbos
Autor: Milan Jaroš

Že se odtud přes moře pašují do Evropy uprchlíci, to se v západním Turecku nikdo ani nepokouší zakrýt. Nedaleko přístavu v İzmiru zabírají oranžové záchranné vesty polovinu výlohy obchodu, který se jinak zaměřuje na tmavé pánské obleky. Plovací vesty se prodávají také před trafikou, u stánku s cigaretami, v drogerii, u holiče. Na odbyt jdou i nafukovací čluny, v přístavu Bodrum je do sortimentu přidal i obchod s nábytkem a podle prodavače je to „velmi oblíbené zboží“: v létě prodali jeden člun za tři tisíce dolarů obden. „Všichni víme, k čemu se používají,“ přiznává obchodník.

Ví to už opravdu každý: z Bodrumu nebo İzmiru je to k nejbližším řeckým ostrovům, tedy do Evropské unie, jen pár kilometrů. Letos tuhle plavbu zvládlo 400 tisíc uprchlíků, z toho 153 tisíc minulý měsíc. Občas se skupinky lépe organizovaných Syřanů složí na člun a zkusí ilegální cestu na vlastní pěst, většina však spoléhá na převaděče. Ti do nejčastěji používaného typu člunu nacpou přes 40 lidí a od každého vyberou 1200 dolarů. Už půl roku každý den vyplouvá zhruba sto takových člunů a není těžké spočítat, že organizátoři plaveb vydělají denně přes 100 milionů korun – jen na této jedné etapě turecko-řecké trasy, která je letos nejfrekventovanější.

↓ INZERCE

Převaděči jsou často označováni za hlavní viníky neštěstí na hranicích Evropy. Také čeští politici boj proti nim nesčetněkrát označili za prioritu při řešení uprchlické krize – namísto například spravedlivějšího rozdělení žadatelů o azyl po Evropě. Nyní…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc