„Při kontrolách, kdy auta, chodce i třeba cyklisty namátkově prohlížíme hlavně kvůli pašování marihuany nebo nelegální migraci, jsme najednou začali zadrženým po kapsách nacházet balíčky s pervitinem,“ řekl Respektu šéfkomisař Konrad Freimuth. „Při výsleších pak vyšlo najevo, že ti, kdo si na vietnamské tržnice v českém pohraničí jezdili pro marihuanu, dostávali vzorky pervitinu na ochutnání gratis.“ Tak prý před čtyřmi lety začal na česko-německé hranici pervitinový boom.
Sousední Německo volá po zásahu českých politiků i policie, protože na české straně je prý desetkrát tolik varen. Řešení ovšem není tak snadné, protože zpřísnění zákonů, po kterém volají Němci, většinou postihne konzumenty, ale ne výrobce. Více se o pervitinu v Česku dočtete na str. 21–24 v článku Lucie Kavanové.
Petr Třešňák píše o tématu mnohem pozitivnějším, nicméně jak sám přiznává, pro novináře na zpracování neméně náročném. Jeho text je o tom, proč milujeme. „Romantická láska, po tisíce let vnímaná s podezřením jako jistý druh horečky nebo rovnou nemoci, se stala středobodem života moderního člověka. Její éru přinesla průmyslová revoluce a za symbolický počátek bývá považován rok 1856, kdy se na pultech pařížských knihkupectví objevil jeden román se špatným koncem,“ píše Petr Třešňák a jeho článek začíná na str. 54.
Láska dokáže divy, což ostatně vidíme i na české politické scéně, která momentálně žije rok starými odposlechy Petra Nečase a Jany Nagyové. O nich píšeme v redakčním komentáři na str. 17.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje
Erik Tabery
šéfredaktor
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].