Anna Šabatová se v útrobách bílé hranaté budovy v centru Brna, kterou původně komunisté postavili pro okresní výbor KSČ, pohybuje s jistotou znalkyně terénu. Úřad veřejného ochránce práv, který tu už čtrnáctým rokem sídlí, stavěla kdysi jako zástupkyně prvního ombudsmana Otakara Motejla na nohy. Takže její čerstvý nástup do čela této instituce je velkým návratem. A paní Šabatová, bývalá mluvčí Charty 77 a předsedkyně Českého helsinského výboru, má s institucí velké plány.
Pomoc skupinám
Na úřadě teď vzniká seznam rozdělaných věcí, které by Anna Šabatová svou autoritou u politiků mohla dotáhnout do konce – třeba vznik bezplatné právní pomoci chudým lidem. „Lepšího člověka na dotahování věcí si asi nelze představit,“ říká o nové šéfce vedoucí právního odboru Petra Zdražilová, kterou paní Šabatová před deseti lety přijímala ještě jako řadového právníka. „Vždycky nás přesvědčovala, že něco jde, i když to vypadalo, že to nepůjde, a nenechala toho, dokud nebyl konec. A pak se spolu s námi radovala z úspěchů.“
Důslednost Anny Šabatové je tu pověstná a kolují o ní historky i mezi lidmi, kteří do instituce nastoupili až po jejím odchodu před sedmi lety: jak dva roky zarputile přesvědčovala ministerstvo školství o nevhodnosti kamer v dětských zařízeních a objížděla osobně všechny výchovné ústavy, které se po vraždě vychovatelky v Chrastavě rozhodly sledovat dění na pokojích a chodbách pomocí kamer. Přesvědčovala je o nutnosti chránit soukromí klientů – a nakonec po dlouhých diskusích s různými institucemi docílila změny zákona. „Napoprvé málokdy uspějete, ale když je člověk důsledný, tak se práce vydaří,“ říká Anna Šabatová.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu