0:00
0:00
Jeden den v životě8. 9. 20134 minuty

Landart v zaniklé obci

Petr Mikšíček

Je osm ráno. Při buzení se mi vybil mobil. Zase jsem ho zapomněl večer dát do nabíječky. Jdu na snídani do restaurace. Ještě že nejsem vybíravej. Gothaj, paštika a housky. Penzion je narvaný, sám jsem spal na půdě na matraci. Lidí na landart setkání do Königsmühle přijela spousta.

Landart se skvěle hodí k zanikajícím stavbám a k osamělé atmosféře krušnohorské zaniklé osady Königsmühle. Umělci jej tvoří z přírodních materiálů, které tam naleznou. Svá díla na místě nechají a všichni pak napjatě sledujeme, jak dlouho vydrží a jak se budou v průběhu let měnit. Protože ruiny v Königsmühle také mizí a s nimi svět osídlených horských osad, je to vhodná cesta, jak upozornit na bohatství, jež nám tu vlastně omylem zůstalo.

↓ INZERCE

Königsmühle je bývalá osada poblíž Klínovce, odkud museli německy mluvící obyvatelé – takže úplně všichni – po druhé světové válce odejít. Nikdo nový se sem nenastěhoval. Je to jedna z posledních podobných lokalit, které zůstaly v náletové zeleni, většinou v uzavřených vojenských prostorech. Königsmühle je tedy zástupcem údajně vyhubeného sídelního druhu – 3500 ostatních nedosídlených osad bylo navždy odstraněno z krajiny. Zdejší ruiny formálně také neexistují. Měly být zbourány v padesátých letech a podle oficiálních dokumentů se to stalo. Přesto zde stojí všechny domy, které v roce 1945 museli jejich majitelé opustit.

Protože ty stavby a ruiny chceme zachránit, musíme je nejprve zapsat do map a zakonzervovat, aby se do pěti let nerozpadly. Obnovit lze i zdejší vodní příkop a mlýnský rybník. Úřady jsou vstřícné, potřebujeme ale mnoho dobrovolníků. Proto jsme na přelomu srpna a září organizovali toto setkání. Básníci, hudebníci, divadelníci, řezbáři, landartisté, malíři, pamětníci. Všichni se inspirovali místem a vytvořili dílo pro Königsmühle, pro jeho přežití. Jak minulý rok, tak letos jsme získali nové lidi, kteří chtějí zachránit údolí od ztráty paměti. V našem týmu je i poslední žijící rodačka z osady. Řešíme i vydání jejích vzpomínek v češtině.

Dnes nám začíná víkendový program a čekáme, že přijede více lidí než loni. Stejně jako minule jsem nestihl připravit svoji instalaci – DNA krajiny.

Stále přemýšlím, zda máme všechna povolení na akci. Holky připravují popisky ke všem landartovým dílům a překládají je do němčiny. Jedu do údolí, beru do ruky foťák a natáčím procházku s básníky. Přišlo už asi 50 lidí, což je slušný. Dokonce dvě třetiny Čechů, a to je tady na hranici s Německem výjimka, protože lidé nejsou zvyklí na takové akce chodit. Návštěvníci přicházejí do údolí pěšky, auta nechali dva kilometry odsud v Háji. Pomalu chodí křivolakými cestičkami mezi domy a prohlížejí si díla. S batůžky a teplým oblečením tu nejspíš vydrží dlouho. S každým se zdravím.

Jsou tu i písničkáři Jana Šteflíčková a Jiří Smrž. Mám velkou radost, protože stihli připravit píseň o Marzebille – dívčí legendě z Krušných hor, která po zabití svého manžela na jejich svatbě utekla do lesů. Z hor prý zmizela v osmdesátých letech 20. století, protože tu umřel les. V posledních letech se ale vrací a její přítomnost je stále více znát. Chceme o ní natočit film, a proto dnes večer s Janou představíme krátký spot a písničku o Marzebille. Snad se jí to bude líbit.

Jsem nadšený a vydrží mi to až do čtyř do rána, stejně jako ostatním. Je nás tu nakonec asi tak 250, bar i kuchyně jedou naplno. Všechno jsme tu udělali vlastníma rukama. Divadelní představení se posouvá, protože se čeká na příjezd kritiků z Prahy. Omylem jeli do jiného Königsmühle někde u Děčína. Čekání skvěle krátí Jörg Heinecke, který hraje na harmoniku. Nálada je výborná, připadáme si jak zapadlá partyzánská rota kdesi v lesích. Každý chce vidět divadlo, nikdo neodchází. Všude kolem je tma a k autům jsou to dva kilometry pěšky.

V námi ručně vyčištěném divadelním prostoru s pódiem a hledištěm, kde ještě před týdnem rostla jen tráva a povalovaly se kameny, sedí a stojí na 200 lidí. Divadlo konečně začíná. Příběh Křemílka a Vochomůrky ze Sudet každého baví, děkovačka vyvolá davovou euforii a před divadlem se hraje a zpívá až do sedmi do rána. Mně to ve čtyři hodiny ráno stačí a jdu zase spát na půdu.  Jsem unavenej, ale štastnej.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].