Benešovo století
Česká televize se pustila do odvážné interpretace českých dějin
Už možnost vidět Daniela Landu, jak se žení pod obřím hákovým křížem, dělá pochopitelně z Českého století unikátní záležitost. Projekt historika Pavla Kosatíka a režiséra Roberta Sedláčka je však ojedinělý především tím, že se nebojí interpretovat moderní české dějiny. Filmové rekonstrukce klíčových okamžiků se nedívají neúčastným pohledem, ale jednoznačně divákům říkají, co si tvůrci cyklu myslí.
Hodinových filmů natáčených Českou televizí bude celkem devět, od vzniku samostatného státu po rozpad federace. Některé teprve vznikají, takže premiérové uvedení je daleko. Tři díly si nicméně minulý týden odbyly předpremiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.
Drama v kanceláři
Všechny spojuje postava Edvarda Beneše. V pojetí Českého století „podle Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka“ – jak zní podtitul seriálu – je to osudová figura, zásadní pro směřování této země v celém minulém století. Díl nazvaný Den po Mnichovu zastihuje prezidenta při střetu s vedením československé armády, jež je přes zradu spojenců odhodlaná bránit se Hitlerovi. Kulka pro Heydricha přibližuje snahu exilového vůdce přesvědčit spojence, že si neexistující stát zaslouží návrat do původních hranic. A Všechnu moc lidu Stalinovi pak Beneše ukazuje jako unaveného muže zbaveného ideálů, k němuž se marně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu