„Vyzývám k tomu, abychom se neúčastnili dialogu, který nemá charakter skutečného dialogu.“
Muhammad Baradej, vůdce opozičního demokratického hnutí a nositel Nobelovy ceny míru, v reakci na proslov islamistického prezidenta Muhammada Mursího, který nabídl usmíření, ale odmítl ústupky opozici
1. Nepokoje v Egyptě
Mezi islamisty a příznivci různých sekulárních opozičních skupin došlo v Káhiře k nejnásilnějším nepokojům od egyptské revoluce před necelými dvěma lety. Během bitek zemřelo nejméně sedm lidí a stovky byly zraněny. Protesty vyvolal návrh nové ústavy, kterou narychlo schválilo islamisty ovládané ústavodárné shromáždění. Prezident Mursí vinu za násilí přisoudil opozici a zopakoval, že Egypt o nové, podle odpůrců příliš islamistické ústavě rozhodne tento týden v referendu.
2. Izraelská odveta
Izrael v reakci na přiznání pozorovatelského statusu OSN pro Palestinu oznámil vybudování dalších osad a zmrazení převodu daní palestinské samosprávy. Británie, Francie, Švédsko, Dánsko a Španělsko na protest předvolaly izraelské velvyslance k podání vysvětlení, další země včetně Německa a Spojených států proti kroku protestovaly.
3. Británie a Evropa
Londýnský starosta a významný představitel britské Konzervativní strany Boris Johnson vystoupil se zásadním projevem o vztahu Británie a EU. Distancoval se v něm od své původní podpory referendu o vystoupení z Unie a vyzval, aby se země raději nejdříve pokusila vyjednat s Bruselem nové rozdělení pravomocí.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu