0:00
0:00
Civilizace9. 9. 20124 minuty

Na vlky s esemeskou

Jak mohou mobilní technologie chránit zvířata

Astronaut
74 A R37 2012 Autor: Respekt

Švýcarským ovcím se daří skvěle. Nejen že mají čerstvé horské pastviny, ale pokud vycítí vlka, nemusejí se už pokoušet o marný úprk. Prostě pošlou textovou zprávu pastevci a ten se o nepohodlného narušitele rázně postará.

↓ INZERCE

Obojek spásy

Švýcarsko má totiž v posledním období s vlčími útoky velké problémy, zejména u malých stád, jejichž majitelé si nemohou dovolit ovčáckého psa. Vlkům se v Evropě začíná dařit, což se ovcím ani jejich majitelům nelíbí. I když ovce před zuby nájezdníků, kteří sem chodí lovit z italské strany hranic, utečou, hrozí jim jiné nebezpečí – zatoulají se při útěku na kilometry daleko a ztratí se. Nyní by ale mohl pomoci speciální obojek, který pro ochranu stád vymyslel švýcarský biolog Jean-Marc Landry z výzkumné skupiny Kora.

Obojek pracuje na jednoduchém principu. Sleduje tepovou frekvenci, pracuje podobně jako senzory srdeční činnosti určené pro sportovce. Vyskočí-li tepová frekvence na určitou dobu nad určitou hranici, což v chování ovcí značí strach z přítomnosti predátora, kterého jsou schopny vycítit, obojek automaticky reaguje. Reakcí přitom může být například produkce hlasitého zvuku nebo vystříknutí chemikálie, která vlky odpuzuje. Zároveň je vyslána textová zpráva pastevci.

První prototypy se již testovaly na zkušebním stádu dvanácti ovcí. Jistým způsobem přispěl k testu i náš…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc