0:00
0:00
2. 5. 20105 minut

Orbán na věčné časy

Maďarsko se vydalo na cestu k vládě jedné strany

simecka 300
Autor: Respekt

Typický maďarský vtip zní takto: "Jak se máš? - Díky, dobře. - Můžeš to nějak rozvést? - No, vlastně ne moc dobře.“ Maďaři v posledních letech přišli dokonce na to, že se nemají dobře ani trochu, a svou frustraci vyjádřili v nedávných volbách, když Viktorovi Orbánovi a jeho straně Fidesz do rukou vložili moc, jakou nemá žádný jiný politik v Evropě (Lukašenka vynechme) - moc o velikosti ústavní většiny.

Ekonomická situace Maďarska je dobře známá: před bankrotem, na který zadělávaly předchozí vlády už mnoho let, je loni zachraňoval Mezinárodní měnový fond a toto ponížení je o to horší, že - jak říká analytik a novinář János Széky - "v šoku jsme se dívali, jak například sousední Slovensko pádí kupředu“. Maďaři teď očekávají, že Orbán je vyvede z průšvihu, a nejen ekonomického. Jenže i když tohoto politika znají už přes dvacet let, stejně nikdo kromě něj neví, co má vlastně v plánu.

↓ INZERCE

"Budapešť nestrpí, aby se s Maďary zacházelo a mluvilo se o nich tak jako v posledním čase,“ řekl Orbán na první tiskové konferenci po svém velkolepém vítězství. Koho tím měl na mysli? Možná sousední země jako Slovensko, možná nadnárodní koncerny, o nichž slavný maďarský spisovatel Péter Nádas pro časopis Die Zeit řekl, že "velké německé a francouzské firmy se v Maďarsku chovají jako kolonialisté“.

První kroky
Jisté je, že Orbán má v úmyslu zapsat se do maďarských dějin jako velký vůdce, jenž pevnou rukou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc