Světová ekonomika se loni poprvé od druhé světové války ocitla v recesi a v roce 2010 ji čeká zdlouhavé a riskantní zotavování. Loňská krize také urychlila ústup Západu z jeho pozic ve světě a posílila vliv států, jejichž schopnosti spolupracovat na řešení globálních problémů jsou velkou otázkou. Rok 2010 by na ni měl přinést odpověď.
Rok Číny
Západní svět si bude lízat rány z loňské krize, zatímco Čína očekává ekonomický růst 8 % a připravuje se na posílení své velmocenské pozice. V Šanghaji organizuje světovou výstavu Expo 2010, kterou chápe jako příležitost nabídnout světu, aby se v Číně „cítil jako doma“. Komunistické diktatuře sebevědomí nechybí.
Ekonomický úspěch Číny je nepopiratelný, byť za cenu mohutných vládních stimulů a uměle drženého nízkého kurzu čínské měny. Banky musely na pokyn vlády rozdávat úvěry domácím podnikatelům, jejich návratnost je však velmi nejistá. Levných peněz je v čínské ekonomice tolik, že analytici už mluví o další hrozící bublině a právě Expo v Šanghaji kvůli dalšímu kolu výrobního boomu a novým investorům může být kritickým bodem přehřátí domácí ekonomiky.
Čína potřebuje ke zdravému růstu nastartovat domácí poptávku, což je pro centrálně řízenou ekonomiku hodně těžký oříšek, potřebuje však také Západ, aby měla kam vyvážet. A právě ve vztahu k Západu bude důležité, jak se Čína zhostí svého…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu