Stroje už ovládly práci v továrnách a nyní se učí pomáhat zemědělcům ve sklenících. Již brzy spatříme roboty i na polích a v ovocných sadech.
Na začátku 30. let 19. století přivedla Cyruse McCormicka nechuť k polní dřině na rodinné farmě ve Virginii k zásadnímu rozhodnutí: chopil se nápadu svého otce a sestrojil žací stroj. Podobné stroje vymýšleli i další lidé a přes počáteční nedůvěru je nakonec zemědělci začali houfně nakupovat. S jezdcem na koni, který žací stroj táhl, a s pomocníkem, který vzadu rovnal posekaná stébla, dokázaly stroje za den sklidit tolik zrna jako tucet ženců shrbených nad srpy.
Výkonnost žacích strojů se ještě zvýšila, když se naučily vázat obilí do snopů. Vývoj pokračoval: dnes řidič v klimatizované kabině kombajnu seče a mlátí obilí, čisté zrno sype do doprovodných valníků a k tomu se může nechat navádět satelitem. Stroj značky New Holland sklidil v roce 2008 v Británii rekordních 551 tun pšenice za pouhých osm hodin. Vzhledem k tomu, že takové stroje stojí kolem 350 000 liber (přes 10 milionů Kč), si je farmáři budou pořizovat, jen pokud se jim vyplatí – rozhodně nebudou utrácet za hlouposti.
Na některých hospodářstvích však lidé podobní McCormickovi dál sní o tom, jak zbavit zemědělství namáhavé ruční práce. Jsou to farmy, kde se pěstují plodiny jako jablka, pomeranče a jahody, které je vesměs…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu