0:00
0:00
Ekonomika14. 2. 20098 minut

Euro na odpis

Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Není kam spěchat. (Guvernér ČNB Zdeněk Tůma) - Autor: Milan Jaroš Autor: Respekt
↓ INZERCE

„Nic se nedá zcela vyloučit,“ říká Otmar Issing a sotva to v telefonu dořekne, už posluchače uklidňuje: „Ale nestane se to, euro nezmizí. Ty náklady by byly obrovské a ve finále by na tom země prodělaly.“ Německý profesor ekonomie Issing ví, o čem mluví. V devadesátých letech jako člen bankovní rady německé centrální banky prosazoval zavedení eura a poté usedl na stejný post v Evropské centrální bance.

Kniha profesora Issinga o budoucnosti eura je považována za nejlepší práci svého druhu. Vyšla však sotva před rokem a mezitím – jak její autor přiznává – je celá řada věcí vzhůru nohama. Děje se i něco donedávna nepředstavitelného – v salonních diskusích v Bruselu zaznívají úvahy, že některé země možná budou chtít z eurozóny vystoupit. „Bezesporu jsme v nejtěžším momentu od chvíle, kdy bylo euro přijato,“ říká pan Issing.

Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?

Předražený Dublin

Na začátku stály dlouholeté spory politiků i ekonomů, když se ale v lednu 1999 poprvé objevily v deseti evropských zemích cenovky s dvojitě přeškrtnutým éčkem, hlásili experti klíčový okamžik. „Zdaleka nejde jen o měnu, euro je od začátku brané…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc