„Firmy budou muset v určitou chvíli začít přijímat zpět část propuštěných zaměstnanců, k tomu ale nemusí dojít v dohledné době. Rok 2010 tak může být rokem hospodářského růstu bez snižování nezaměstnanosti.“Joseph Brusuelas, ředitel ekonomické divize Moody’s Analytics
Konec americké recese
Ve Spojených státech skončila nejdelší hospodářská recese od roku 1933. Podle oficiálních vládních údajů rostla americká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku o 3,5 %. Recese začala v prosinci 2007 a trvala 18 měsíců.
Prezident Obama zprávu přivítal, zdůraznil ale, že pro něj jsou důležité především údaje o nezaměstnanosti a o platební schopnosti amerických rodin. Nezaměstnanost se v USA stále drží okolo 10 % a růst ekonomiky se neprojevil vznikem nových pracovních míst.
Ekonomové se shodují, že obnovení růstu je důsledkem vládních stimulačních opatření.
Teherán říká ne
Írán po týdenním váhání zřejmě odmítl dohodu o vývozu 70 % svého nelegálně obohaceného jaderného paliva do Ruska a Francie. Detaily íránské reakce byly v době uzávěrky tohoto vydání stále nejasné, odmítnutí by ale znamenalo zásadní překážku pro snahu řešit otázku íránského jaderného programu diplomatickou cestou.
Merkelová opět kancléřkou
Angela Merkelová
se minulý týden podruhé stala německou kancléřkou a její CDU bude vládnout v koalici s liberální FDP. Merkelová však čelí kritice z vlastních řad, že její politika snižování daní a vysokého deficitu je neudržitelná. Několik koaličních poslanců ji dokonce demonstrativně nepodpořilo v hlasování o její funkci, přesto však získala spolehlivou většinu.
Více v textu na str. 18 - 19.
Karadžić souzen, Plavšićová na svobodě
V Haagu začal soud s bývalým srbským politikem Radovanem Karadžićem, obviněným z genocidy a válečných zločinů v Bosně a Hercegovině v první polovině 90. let. Karadžić se obhajuje sám, odmítl se však procesu zúčastnit a dosáhl tak jeho odročení. V tom samém čase byla propuštěna na svobodu Biljana Plavšićová, bývalá bosenskosrbská prezidentka, která si ve Švédsku odpykala dvě třetiny z jedenáctiletého trestu. Plavšićová, jež byla Karadžićovou spolupracovnicí, na rozdíl od něj přiznala svou vinu.
Španělské hroby
Nedaleko španělské Granady začaly práce na otevření hromadného hrobu, v němž je údajně spolu s dalšími republikány pohřben Federico García Lorca. Legendární andaluský básník byl zavražděn v roce 1936 stoupenci vojenského puče generála Franka.
Otevření hrobu je vnímáno jako symbolický akt vyrovnání se s minulostí, která ve Španělsku stále vzbuzuje silné emoce. V zemi je dodnes téměř dvě stě neoznačených hromadných hrobů z doby občanské války, větší počet se nachází pouze v Kambodži.
Na výplatní listině CIA
Deník NY Times vyvolal v Americe rozruch informací o tom, že mezi CIA a
Ahmedem Karzáím
, mladším bratrem afghánského prezidenta, byly „finanční vazby“. Ahmed Karzáí je silnou postavou na jihu Afghánistánu, je však podezírán z obchodu s opiem. CIA se k informaci tisku nevyjádřila. To, že byla agentkou CIA, naopak přiznala mladší sestra
Fidela Castra
Juanita, která emigrovala do USA v roce 1964 a se CIA prý spolupracovala ještě na Kubě.
Chytré investice
Americká vláda oznámila investiční podporu 3,5 miliardy dolarů soukromým firmám budujícím tzv. inteligentní sítě. Nový typ elektrických sítí kombinujících klasickou technologii s nejmodernější výpočetní technikou snižuje ztráty a usnadňuje zapojení většího množství menších obnovitelných zdrojů.
Prasečí chřipka se rychle šíří
Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že v zemi vypukla epidemie prasečí chřipky a uvažuje se o vyhlášení karantény. Na chřipku už zemřelo třicet lidí, virus H1N1 zatím našli jen u malého procenta nemocných. Ministerstvo tvrdí, že zásob léků je dost.
Stav ohrožení už předminulý týden vyhlásily Spojené státy a v zemi panují obavy, že se farmaceutickému průmyslu nepodaří včas vyrobit dostatečný počet rekordně rychle vyvinutých vakcín. Prezident Obama nechal zařadit informace o šíření chřipky do svého pravidelného ranního bezpečnostního briefingu, jeho poradci studují vývoj předchozích pandemií a vláda rozjela mohutnou informační kampaň o prevenci.
Tálibán vrací úder
Dlouho plánovanou ofenzívu pákistánské armády na kmenových územích, považovaných za baštu Tálibánu a al-Káidy, stihla odveta: radikálové z Tálibánu zaútočili na ubytovnu OSN v Kábulu a odpálili velké nálože na tržišti v západopákistánském Pešaváru, kde zahynulo téměř sto lidí.
Expresní studium i na Slovensku
Po skandálu s expresním udělováním univerzitních titulů v Česku se provalily podobné kauzy i na Slovensku. Například studentka univerzity v Trenčíně a dcera děkana studovala místo pěti let jen několik měsíců a studium završila státnicemi. Ministr školství pozastavil univerzitě právo udělovat bakalářský titul v jednom ze studijních oborů a podal podnět na generální prokuraturu. V podezření se však ocitly i další slovenské univerzity.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].