Martin Holota vylepšuje industriální perlu Česka
Dobrý den, inženýr Holota u telefonu? Ne, jen
Martin Holota
. Á, dobrý den, pane řediteli! Raději jen Martine. Takhle začíná většina rozhovorů čerstvého ředitele Ekotechnického musea v pražské Bubenči.
„Inženýr nejsem, i když to většina lidí předpokládá, a na oslovení ředitel si ještě stále zvykám,“
říká Martin Holota (29). Přesto toho šéf známé pražské památky už stihl víc než dost. Za první pololetí jeho úřadování se návštěvnost muzea, postaveného v bývalé čističce odpadních vod z počátku minulého století, vyhoupla na cifru 20 000 duší bažících po industriálu. Což je o 12 tisíc víc než za celý minulý rok. Nový ředitel přitom v mnoha směrech neodpovídá obvyklé představě. Samouk-restaurátor, s cizími jazyky je na štíru, stejně jako se sepisováním sáhodlouhých dokumentů, a vysokoškolské vzdělání mu úplně chybí.
Používat mozek jinak
Úspěchu bubenečské čističky nemálo pomohla právě skončená výstava pro všechny lidské smysly Labyrint světla výtvarníka Petra Nikla a jeho kolegů. A tak namísto nadšenců techniky či zbloudilců, kteří se podivovali mistrnému architektonickému provedení návrhu anglického inženýra sira Williama Heerleina Lindleyho, se to tu dlouhé týdny hemžilo desítkami lidí i v běžném odpoledni všedního dne.
&„…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu