S bruselským zpravodajem týdeníku The Economist Davidem Renniem o stigmatu českého předsednictví, budoucnosti EU a mušketýrském vědomí
Vypadá jako studentík a rád vtipkuje, člověk by mu neřekl 38 let ani jeho exkluzivní postavení. Nicméně je cítit, že je to instituce: David Rennie, syn bývalého šéfa britské tajné služby MI6 se zkušeností ze života na všech kontinentech kromě Afriky. A taky novinář, který sice miluje Brusel a tamní hemžení, ale stejně nejraději píše reportáž ze švýcarské sýrárny.
V posledním půlroce se Česko dočkalo hodně negativních titulků v západních novinách. Vy jste ho srdnatě bránil. Proč?
Mám Českou republiku rád. Moje žena vyrostla v Praze v době komunismu, protože její otec byl britský diplomat a byl do Prahy vyslaný. Často mi o Československu vyprávěla příběhy z dětství, má k Praze dodnes citovou vazbu. Ale hlavně – kdybych si měl vybrat, jestli strávit čas s politiky z rumunské vlády, kteří byli součástí Ceauşeskových Securitas, nebo s lidmi ze standardní západní vlády, anebo z české vlády, kteří byli disidenti, tak si bez váhání vyberu Čechy, disidenty.
V každé české vládě ale neseděli disidenti a každá rumunská neobsahovala bývalé režimní kádry. Nevidíte Česko moc romanticky?
Zrovna ve vládě Mirka Topolánka sedělo několik velmi rozumných, inspirativních osobností, které v době…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu