ODS sobě ani Česku novou frakcí v europarlamentu nepomůže
Selský rozum říká, že odejdete-li v politice od silnějšího ke slabšímu, sami sebe oslabíte. V případě unijního sněmu to není tak jednoduché. Vliv poslanců se tady odvíjí od členství v té které frakci, protože ta proporčně rozděluje příležitosti – ať už zpravodajování zákonů nebo funkce. Frakce tudíž může znásobit dosah jednotlivce, nebo ho naopak umenšit.
Platí tu ale prokřížená logika: je-li poslanec nulou v nejsilnější skupině, ani ta mu nepomůže a zůstane nulou. Má-li výsostnější postavení u menších, bude mít více vlivu; a vyhráno má coby hvězda nejsilnějšího týmu. Přes tento matrix je potřeba nahlížet na nový projekt britských konzervativců a české ODS – Skupinu evropských konzervativců a reformistů (ECRG), již ustavili minulý týden.
Za co?
Toryové a občanští demokraté odešli od nejsilnějších lidovců (EPP) a rychlý soud by velel, že oslabili svoje postavení ve sněmu. Jenže být ve vedení čtvrté nejsilnější formace v Evropském parlamentu, jakou ECRG s 55 poslanci bude, je více než být jen jedním z 264, kolik mají nyní eurolidovci. Už třeba proto, že šéfové ECRG se dostanou do sboru velícího celému sněmu a frakce bude mít svoje vlastní peníze. Pro zviditelnění a partajní komfort proto toryové a ODS udělali víc, než kdyby zůstali u lidovců.
Tím však vztah k vlivu a tedy zúročení voličské investice končí.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu