Pardubičtí podnikatelé našli recept na záchranu stárnoucího manželství
Pár kapek éteru, speciální preparační roztok a špendlík, který do výstavní krabičky napíchne tělo mrtvého brouka. Většina lidí se nad tou kombinací lehce otřese, pro
Ivana Marvana
je to ale staletí stará metoda, které zasvětil život. Jeho firma vyrábí pomůcky pro lovce hmyzu a vyváží je na tři kontinenty. Jenom o obchod tu ale nejde. A vlastně ani o podivínský svět amatérských broučkařů. Svůj hlavní úspěch vidí pardubický podnikatel jinde – díky broukům prý se svou manželkou objevil to, co má v životě skutečnou cenu.
Napřed trosky
„Tohle se dědí a musíte s tím začít už odmalička. Dospělému člověku sotva vysvětlíte, jaká je v tom přitažlivost,“ říká padesátník s prošedivělým plnovousem před regálem napěchovaným černě olepenými krabičkami plnými „zpracovaných“ motýlů a brouků. V Česku si na nedostatek včas podchycených dětí nelze stěžovat – zdejší amatérští entomologové se počítají k vůbec nejpočetnějším na světě.
Samotní brouci pana Marvana neživí. Jeho firma Ento Sphinx vyrábí a prodává vybavení, které je na podobnou práci potřeba: síťky na chytání motýlů, speciální krabice nebo entomologické špendlíky. A& …
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu