0:00
0:00
Anketa24. 5. 20093 minuty

Anketa: V západním světě krachují tištěná média. Co je nahradí? (Čtěte rubriku Téma, str. 34–41)

Astronaut
Autor: Respekt
Autor: Respekt
↓ INZERCE

Marek Lapčík

katedra žurnalistiky, Univerzita Palackého

Ignacio Ramonet v knize Tyranie médií předpověděl smrt novin již před deseti lety. Nestalo se tak. A soudy o jejich všeobecném zániku se mi zdají i dnes více než předčasné. Aktuální situaci bych definoval spíše jako určitý typ „čištění trhu“ založený na darwinovském principu přirozeného výběru (na Západě aktuálně probíhající, u nás již proběhnuvší). Apokalyptické vize tu byly již několikrát – fotografie měla zaniknout rozšířením filmu, film rozšířením televize, kniha měla být „mrtvá“ již několikrát… Proč by se předpověď měla splnit u novin? Noviny může zlikvidovat spíše jejich management – například cestou, jíž se vydaly české deníky: tabloidizace a hypertrofované vizualizace.

Autor: Respekt

Karel Hvížďala

publicista, spisovatel

Média zatím krachují v USA, kde je odlišná situace: levné počítače a připojení k internetu skoro zdarma. V Evropě je to jiné. Například v sousedním Německu, podle šetření společnosti TNS, novinám, jako jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung či Die Welt, důvěřuje 60 procent občanů, zatímco internetovým portálům a blogerům jen 19 procent. V blízké budoucnosti spíš dojde k větší koncentraci majitelů, což ohrozí pluralitu názorů, a to již ohrožuje kořeny demokracie. Proto se začíná v Evropě hovořit o státní podpoře seriózních titulů, což ovšem předpokládá přesnou definici standardů.

Autor: Respekt

Miloš Čermák

publicista

Papír noviny historicky definoval. Dnes ale vidíme, že je to minulost. Zásadní otázka tedy zní, zda noviny budou moci existovat i bez papíru. Mluvím teď o „novinách“ jako principu shromažďování zpráv, ale také určování společenské agendy a sdílení hodnot. Média jsou dnes na možná nejdůležitější křižovatce existence. Buď si pouze najdou novou podobu v rámci internetového obsahu, anebo jako instituce přestanou existovat. V tom případě jejich místo zaplní nový druh komunikace a veřejné debaty, například v podobě takzvaných sociálních sítí. Ale jak konkrétně se to stane a jaký dopad to bude mít pro společnost, asi těžko někdo dokáže odhadnout.

Autor: Respekt

Irena Reifová

katedra mediálních studií, Univerzita Karlova

Tištěné noviny hned tak nezaniknou. Současný pokles nákladů ukazuje spíše na skokové ustavování nové rovnováhy mezi novými (a stále se množícími) typy médií. Tisk je dále třeba, ale ne v tak velkém množství hmotných kopií. Přenositelnost a snadnou manipulaci novin nedokáže ani v současnosti nic plně nahradit. Ovšem v situacích, kdy mobilita a všudypřítomnost novin jako předmětu není tak důležitá, může převládnout prostředí internetu. Jde o projev tzv. konvergence médií, různé obsahy (písmo, obrazy i zvuky a jejich všemožné kombinace) se ve fázi transmise a příjmu stýkají a přicházejí k uživateli tímtéž digitálním kanálem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].