Sociolog Mark Juergensmeyer líčí strhující drama vzestupu náboženského nacionalismu
Na počátku 21. století jsme svědky intenzivní náboženské rebelie vůči sekulárnímu řádu, která se odehrává v celosvětovém měřítku. Tvrdí to
Mark Juergensmeyer
, vycházející hvězda americké sociologie náboženství působící na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Představa z dob osvícenství, která hovořila o smrti Boha a postupném konci náboženství, jehož místo bude omezené nanejvýš na sféru rodinnou a soukromou, se nevyplnila.
Namísto toho s údivem pozorujeme trendy právě opačné. Jak Juergensmeyer ukazuje v loni publikované knize Global Rebellion: Religious Challenges to the Secular State, from Christian Militias to Al Qaeda (Globální vzpoura: náboženské výzvy sekulárnímu státu, od křesťanských milicí k al-Káidě), dochází k nebývalému proplétání politiky a náboženství. Jsme svědky nábožensky motivovaného politického násilí včetně terorismu, doléhají k nám ozvěny zjitřené náboženské imaginace. V sílícím celoplanetárním střetu však vzájemně nesoupeří nábožensky odlišné civilizace, jak říká slavná a chytlavá teze Samuela Huntingtona; střetávají se především hnutí sekulárního nacionalismu s novým typem politického hnutí, jímž je nastupující nacionalismus náboženský. Ten zasáhl všechny typy společností, tedy i vysoce industrializované země jako…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu