Náš tmavý velký bratr
Možná je Amerika naším temným velkým bratrem, pokud jde o suroviny a geopolitická dobrodružství. Ale pro nás Afričany zůstává jedinou zemí, která je stále otevřena kvalifikovaným přistěhovalcům. Africká diaspora první a druhé generace Afričanů má velký talent a kapitál a žije zejména ve Spojených státech.
Binyavanga Wainaina
se narodil v Nakuru v keňské provincii Rift Valley. Vystudoval ekonomiku, ale stal se spisovatelem, píše cestopisy a povídky, za něž byl oceněn literárními cenami. V současnosti přednáší na Bard College v New Yorku.
Tím, čím by mohla Afrika být, je pro Obamu – stejně jako pro každého jiného potomka tohoto kontinentu – věcí osobní hrdosti a identity.
Možná je Amerika naším temným velkým bratrem, pokud jde o suroviny a geopolitická dobrodružství. Ale pro nás Afričany zůstává jedinou zemí, která je stále otevřena kvalifikovaným přistěhovalcům. Africká diaspora první a druhé generace Afričanů má velký talent a kapitál a žije zejména ve Spojených státech. Mezi obyvateli USA není ani jedna skupina vzdělanější, než jsou právě tito noví afričtí přistěhovalci. Téměř čtvrtina z nich má univerzitní diplom, což je více než u čínských Američanů, bílých Američanů či Američanů z Indie.
Ať už přijdou Afričané do kterékoli země, zjevně se tam uchytí – pokud k tomu ovšem dostanou férové podmínky. Například ve Velké Británii až 82 procent přistěhovalců z Keni vlastní nemovitost. To je vyšší procento než u bílých Britů. Pro zbytek Evropy už tato čísla neplatí, protože EU se uzavírá vůči přistěhovalcům a může si být jista, že je to k její vlastní škodě.
Afričani sobě
Whitney W. Schneidman,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu