Srbská volba: předčasná úleva
Vítězství Borise Tadiće (50,5 %) v srbských prezidentských volbách bylo všude prezentováno jako vítězství „proevropských“ sil nad nacionalisty. Všem se proto ulevilo; dokonce i poražený kandidát ultranacionalistické Radikální strany Tomislav Nikolić uznal porážku ještě před úplným sečtením hlasů, jako by i on byl radši, že nemusí začít prosazovat svůj program znovudobývání Kosova.
Jacques Rupnik
(1950) je francouzský politolog a novinář narozený v Praze. Vystudoval Sorbonnu a Harvard, byl redaktorem BBC, v současnosti je ředitelem výzkumu na Fondation des Sciences politiques v Paříži a přednáší na světových univerzitách. Je autorem řady knih.
Vítězství Borise Tadiće (50,5 %) v srbských prezidentských volbách bylo všude prezentováno jako vítězství „proevropských“ sil nad nacionalisty. Všem se proto ulevilo; dokonce i poražený kandidát ultranacionalistické Radikální strany Tomislav Nikolić uznal porážku ještě před úplným sečtením hlasů, jako by i on byl radši, že nemusí začít prosazovat svůj program znovudobývání Kosova. Ve skutečnosti jsou srbské volby potvrzením, že nacionalismus zůstává dominantní ideologií v srbské politice. Jaké to má následky pro Srbsko, pro Kosovo a pro EU?
Srbsko: Tadićovo vítězství je v Bělehradě prezentováno jako porážka premiéra Koštunici, který Tadiće nepodporoval a přivedl dnes vládní koalici na pokraj rozkolu. Tadićův problém je, že žádného jiného koaličního partnera než Koštunicu nemá, a ten, byť „poražený“, slaví ideologické vítězství. Jeho témata od Kosova až po úzké spojenectví s Ruskem se stala vlastně společným jmenovatelem všech kandidátů v srbských volbách. S výjimkou liberála Cedy Jovanoviće (5 %), který říká nahlas, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu