0:00
0:00
Trendy9. 11. 20088 minut

Müller Thurgau a architektura

Typický konzument vína je, stejně jako ochutnávající přátelé, vzdělaný, dobře nebo alespoň slušně situovaný člověk s rozhledem. S tím souvisejí také změny v konzumaci vína a proměna vinařské architektury.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Vinařské château nového typu. (Sonberk v Popicích na jihu Moravy) - Autor: Karel Cudlín Autor: Respekt
↓ INZERCE

„O kyselince tam nic nepíšou?“„Možná tam není.“„Cukernatost dvacet?“„A co ty medové tóny?“ skupina mužů u stolu cedí víno mezi zuby s vědeckým soustředěním. Je tu knihkupec, „ajťák“, doktor a jeden obchodník s oblečením, který byl dříve redaktorem. Mají ve zvyku vyjíždět do různých vinařství na Moravě, ale třeba také ve Francii, a ochutnávat. Místo aby se sešli dejme tomu v hospodě. „Plzeň je všude stejná. Veltlín je sice jedna odrůda, ale v každé vesnici chutná jinak,“ vysvětlují.

Je jim všem mezi třiceti a čtyřiceti a vinné výlety provozují teprve pár let. „No jo, dřív jsme pili všechno, co nám přišlo pod ruku,“ chechtají se, neboť jsme přece jen na chlapském večírku. I když má trochu nezvyklý scénář a také dost zvláštní kulisy. Odehrává se v zasedací místnosti továrny na víno. A skupinka z Brna je tady vlastně také trochu kvůli té továrně.

Vinařství Sonberk u obce Popice ze silnice skoro není vidět, protože je zčásti zapuštěné v kopci s vinicí. To, co vyčnívá nad terén, je jen přírodní dřevo, sklo a plechová střecha, jejíž vlny jsou přátelské a oblé jako okolní kopce. Všechno to nese rukopis architekta Josefa Pleskota, jednoho z nejasketičtějších českých architektů. Pleskot je známý také tím, že jeho úsporné architektonické…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc