0:00
0:00
Civilizace1. 11. 20088 minut

Báječný život Inků

Výstava Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků začala v sobotu na Pražském hradě a potrvá až do konce května 2009. Návštěvníkům nabízí přehled o bohatství, tradicích a obřadech nejen Inků, ale i dalších andských kultur zhruba od roku 400 př. n. l. do příchodu Evropanů.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Oběť bohům. (Incké dítě z vulkánu Llullaillaco) - Autor: ČTK, www.ctk.cz Autor: ČTK
↓ INZERCE

Mrzlo a čtyři děti s pytlíky z lamí srsti na zádech za sebou zanechávaly křupavé stopy v ledu. Občas se některé z nich zastavilo, dávilo do sněhu a nemohlo popadnout dech.

Poslední rok ve velkém městě Cuzco nebyl špatný. Dosyta se najedly kukuřice a sušeného lamího masa „charki“ a ne jen obyčejných brambor jako v rodné vesnici. Při výstupu na posvátnou horu – 6736 metrů vysoký vulkán Llullaillaco na hranicích Argentiny a Chile – se jim však nedostávalo sil. Kněz je tedy napojil kukuřičnou kořalkou „chicha“ a nechal je žvýkat další a další lístky koky. Tři z dětí nakonec padly vyčerpáním do mrazu a zůstaly ležet. Poslední z nich kněz uškrtil. Jejich těla – „nejlépe zachované mumie na světě“ – byla minulý rok vystavena v muzeu v argentinské Saltě.

Ufoni a kameny

Děti, obětované horským božstvům, žily zhruba před pěti sty lety v království Inků. Vysoké hory a jejich duchové byli Inky považováni za tvůrce počasí.

Říši rozprostírající se od jižních And až k dnešní Bolívii a Ekvádoru založil přibližně v 11. století n. l. nepříliš početný kmen, který si postupně podmanil okolní sousedy. Inkové vytvořili efektivní hospodářský systém s dobře fungujícím byrokratickým aparátem, vybudovali armádu a zanechali po sobě obdivuhodné výtvory – silnice, visuté mosty, terasovitá pole a města ve velkých nadmořských…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc