0:00
0:00
Kultura19. 10. 20083 minuty

V hypermarketu s myšlenkami

Co si myslet o knize, která má na obálce vtíravou otázku: Přečetli byste si knihu, kdybyste věděli, že je prokletá?

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCE

Co si myslet o knize, která má na obálce vtíravou otázku: Přečetli byste si knihu, kdybyste věděli, že je prokletá? A navíc je uvedena citátem z Martina Heideggera! Takový text bere člověk do ruky s ostražitostí. Nejde samozřejmě o strach z prokletí, ale spíše z literárního guláše, kde se najde vedle sebe love story, pár záhad, špetka napětí, hodně přímé řeči a okatá větná skladba, nadrilovaná při kurzech tvůrčího psaní.

Po přečtení knihy Scarlett Thomasové Konec pana Y se vlastně všechny počáteční obavy a předsudky naplní. Ale stane se ještě něco: začne vám vrtat hlavou homeopatie, kvantová fyzika, teorie relativity, Heideggerovo Bytí a čas, ale také Derrida, pojmy jako Materia Medica nebo projekt LUCA (Last Universal Common Ancestor neboli Hledání univerzálního lidského předka). Najednou vám také přijde přirozené, že si známý fyzik George Gamow schoval jako malý v kostele hostii a doma ji podrobil zevrubnému prozkoumání pod mikroskopem, aby v ní našel schovaného Boha. Kdepak je? A stvořil on nás, nebo my jeho? Ruku na srdce, co vás přinutí si uprostřed všednodenních starostí klást takové otázky?

Proč a proč?

Je zakázáno převyprávět před případnými čtenáři děj napínavého příběhu, něco naznačit je ale nutné. Tedy: literární vědkyně se zabývá současně dílem spisovatele z 19. století a myšlenkovými experimenty – pokusy, které se za pomoci logiky…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc