Invaze pohledem pana P. P.
Skoro dvacet let bylo na zadní straně téhle fotografie razítko s nápisem „Photograph by P. P.“. Snímek ukazuje demonstranty ze srpna 1968 třímající československou vlajku a písmena jeho autorství v západoevropských médiích připisovala „pražskému fotografovi“.
Skoro dvacet let bylo na zadní straně téhle fotografie razítko s nápisem „Photograph by P. P.“. Snímek ukazuje demonstranty ze srpna 1968 třímající československou vlajku a písmena jeho autorství v západoevropských médiích připisovala „pražskému fotografovi“. Jen pár zasvěcených vědělo, že se jedná o Josefa Koudelku (1938). Ten se k fotografii tak jako k dalším svým záběrům z roku 1968 téměř dvacet let nehlásil. Nechtěl, aby to v Praze ublížilo jeho rodině. Z anonymity vystoupil, až když byl v emigraci a zemřel mu otec – komunisté se v té chvíli už neměli komu pomstít.
Viděno jejich optikou bylo za co: Koudelka zachytil sugestivněji než kdo jiný, jak nebojácně reagovali civilisté na příjezd tanků. Díky tomu se jeho fotky na Západě staly ikonickým zobrazením srpnových událostí. Na jejich zveřejnění u nás si Češi pochopitelně museli počkat až do revoluce, krátce po ní je vydal Respekt jako samostatnou přílohu. „Tahle publikace je kapka v moři,“ napsala v ní tehdy historička fotografie Anna Fárová. Šestačtyřicet fotek byla opravdu kapka, Koudelka jich během sedmi dnů pořídil kolem devíti tisíc. Teď se k nim znovu vrací. Spolu s grafikem Alešem Najbrtem z nich pro Torst (a sedm zahraničních nakladatelství, v nichž vizuálně mimořádně přitažlivá kniha vychází v jazykových mutacích) vybral další dvě stovky.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu