Jak „odejít“ Mugabeho
Ještě nedlouho před volbami v Zimbabwe skoro všichni očekávali frašku s předem domluveným rozuzlením.
Ještě nedlouho před volbami v Zimbabwe skoro všichni očekávali frašku s předem domluveným rozuzlením. „Jen idiot by si mohl myslet, že Robert Mugabe volby nevyhraje – pochopitelně podvodem,“ prohlásil koncem března v New York Times šéf opozičních učitelských odborů Raymond Majongwe. Jenže volby, které měly vládu dnes nejznámějšího afrického diktátora potvrdit, dopadly zřejmě zcela jinak. Pravděpodobnost pádu čtyřiaosmdesátiletého autokrata, který svou zemi ovládá již bezmála tři desetiletí, nebyla ještě nikdy tak vysoká. Pozorovatelé to usuzují i z toho, jak protahuje vyhlášení výsledků.
V pondělí očekávané oficiální výsledky prezidentské volby neznali voliči ani v pátek ráno, kdy šel Respekt do tisku. Známé je zatím jen to, že opozice poprvé od vzniku nezávislého Zimbabwe získala parlamentní většinu nad kdysi všemocnou Mugabeho ZANU-PF. „V minulosti bylo snadnější manipulovat voliče, protože situace nebyla tak bídná jako dnes. Současný stav hospodářství je hlavním soupeřem vlády, která snad ani nemohla upřímně věřit ve vítězství,“ vysvětlil agentuře IPS kořeny nynější změny politolog John Makumbe.
Rychle pryč
V polovině ledna do zimbabwských peněženek přibyla nová bankovka. Je na ní vyobrazena vodní nádrž a má hodnotu deseti milionů místních dolarů. V lednu se za ni dalo ještě pořídit kuře…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu