Kdy bude konec velké party?
Svět rostl v posledních letech neuvěřitelným tempem (v průměru nad 4 procenta HDP ročně). Ještě nedávno (letošní léto) naší civilizaci vládla nízká inflace a levné potraviny, a to přesto, že cena ropy povážlivě rostla. Bankovnictví vzkvétalo, kapitálové trhy vynášely zlatá vejce.
Tomáš Sedláček
(1977) je jedním z pěti předních mladých ekonomů světa (Yale Economic review). Po studiích působil jako ekonomický poradce prezidenta Havla (2001–2003) a odborný poradce ministra financí (2004–2006); posléze se stal hlavním makroekonomickým analytikem ČSOB.
Svět rostl v posledních letech neuvěřitelným tempem (v průměru nad 4 procenta HDP ročně). Ještě nedávno (letošní léto) naší civilizaci vládla nízká inflace a levné potraviny, a to přesto, že cena ropy povážlivě rostla. Bankovnictví vzkvétalo, kapitálové trhy vynášely zlatá vejce, peněz bylo dost a spotřební či hypoteční půjčku dostal téměř každý. Bohatý svět (jak si rádi říkáme a kam naše republika jednoznačně patří) si poslední dobou nejvíce lámal hlavu tím, jak se pořádně přejíst a přitom se vlastně moc nenajíst a udržet si tu nejstřídmější postavu. Poslední léta si zkrátka naše civilizace užívala jednu velkou a bezstarostnou globální party – alespoň co se ekonomiky týče. A Česká republika byla jedním z korunních příkladů tohoto velkého bohatnutí a užívání si.
Přesto nám to nějak nepřijde. Stále v našem nově nabytém blahobytu jaksi nedokážeme spočinout a stále si nepřipadáme dostatečně bohatí (srovnáváme se s bohatšími, a nikoli s chudšími) a i přes velké bohatnutí se vysokým tempem zadlužujeme. Je to však jen náš „hřích nenasytnosti“?
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu