Touha po důstojnosti
Martin Kohan (1967) je argentinský spisovatel. Přednáší literaturu, je autorem pěti románů, dvou povídkových sbírek a dvou velkých esejí (jedna o Evě Perónové a druhá o Walteru Benjaminovi). Žije v Buenos Aires.
Martin Kohan
(1967) je argentinský spisovatel. Přednáší literaturu, je autorem pěti románů, dvou povídkových sbírek a dvou velkých esejí (jedna o Evě Perónové a druhá o Walteru Benjaminovi). Žije v Buenos Aires.
Současná politika v Latinské Americe je reakcí na dlouholetou vládu nedůstojnosti. Hugo Chávez se ukazuje na veřejnosti vždy ve stejném oblečení. I když se to nezdá, má to svůj význam. Jak známo, chodí vždy ve stejné červené košili, pod níž má neomylně bílé triko. To nemusí nutně souviset jen s tím, že Chávez nosí tuto svoji uniformu tak dlouho, až se chová jako člověk, jenž je na stálé nošení uniformy prostě navyklý. Být stejně oblečený je spíše výrazem přání tvořit význam. Sémiotický podfuk: Chávez naznačuje, že nestačí být Hugem Chávezem, je třeba též „znamenat“ Huga Cháveze.
Producent významů
Potřebu tvořit významy sdílí Chávez spolu s mnoha dalšími. Ale na rozdíl například od plnovousů a olivově zelených uniforem kubánských revolucionářů, neodmyslitelné punčochové masky subcomandanteho Marcose v Mexiku či saka s aplikacemi s indiánskými vzory na sakách Eva Moralese v Bolívii, Chávezův oděv je spíše „čistým znakem“.
Plnovousy a vojenský vzhled na Kubě symbolizují guerillovou válku dávných dnů, v punčochové masce se zhmotňuje potřeba…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu