Ve znamení polopravdy
Země středovýchodní Evropy musí současně se svým prudkým rozvojem neustále čelit nezpracované historii komunismu a fašismu.
Richard Wagner
(1952) je německo-rumunský spisovatel. Žil v rumunském Temešváru, v osmdesátých letech se stal zakázaným spisovatelem. V roce 1987 emigroval do Německa, žije v Berlíně. Je držitelem Nové německé literární ceny za rok 2000. Mezi jeho nejznámější knihy patří Soumrak mýtů, V principu jsme všichni vítězi a Miss Bukurešť. Nedávno vydal knihu O osudu dobré země.
Je pravda, že komunisté manipulovali dějiny, byť si je úplně nevymýšleli.
Země středovýchodní Evropy musí současně se svým prudkým rozvojem neustále čelit nezpracované historii komunismu a fašismu. Západ jim dává různé dobré rady a také je peskuje, Moskva je zase od vzpomínek drsně odrazuje, neboť není ochotna se konfrontovat s vlastní temnou historií.
Pokud jde o zpracování východoevropské minulosti, rádi se na Západě tváříme jako strážci lidských práv, jako porota. Někdy to vede k natolik zkreslenému vidění, že ruští usedlíci – homo sovieticus v Estonsku a Lotyšsku – vypadají v našich očích jako ohrožená menšina. Navíc v západních společnostech dáváme přednost velkým formám a rádi zdůrazňujeme, že národ je přežitek. A připadá nám přehnané, jak ve středovýchodní Evropě všichni trvají na nezávislosti.
Častou výčitkou těmto národům je to, že nedovedou přesně rozlišovat mezi fašismem a komunismem. Nad tímto podezřením není možno jen tak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu