0:00
0:00
22. 9. 20076 minut

Tady vládne Brusel

Vítězství pro spotřebitele a pro volný trh. Tak Evropská komise minulý týden prezentovala rozsudek evropských soudců potvrzující mnohamilionovou pokutu, kterou komise uložila Microsoftu za šikanování konkurence.

3596-mobr-Economist_Logo-small.gif
Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt

Více omezující evropský pohled možná lépe odpovídá představám spotřebitelů.Vítězství pro spotřebitele a pro volný trh. Tak Evropská komise minulý týden prezentovala rozsudek evropských soudců potvrzující mnohamilionovou pokutu, kterou komise uložila Microsoftu za šikanování konkurence. Američtí pozorovatelé to přijali s rozpaky. Byla by se stejnou vervou pronásledována také francouzská firma? Proč se vlastně spory amerických high-tech společností nakonec rozhodovaly v Bruselu a Lucemburku (kde zasedají eurosoudci)? Jistý kongresman zabrblal něco o plíživém protekcionismu a o „zapálených regulátorech z Evropské komise“. Když potom komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová prohlásila, že v EU „bychom rádi viděli výrazný pokles“ podílu tohoto softwarového gigantu na trhu, opravdu to zapáleně znělo.

↓ INZERCE

V obecnější rovině rozsudek potvrzuje, že pokud jde o regulaci, stává se Brusel hlavním městem světa. Zanícení Evropské unie pro normotvornou činnost má řadu příčin a jednou z nich můžou být protekcionistické pohnutky některých vlád (například té francouzské). I když je však EU velkým trhem čítajícím bezmála půl miliardy spotřebitelů, ani velikost, ani zápal pro věc, ani plíživý protekcionismus samy o sobě nevysvětlují, proč přebírá Americe její roli při tvorbě celosvětově platných norem. Odpověď najdeme spíše v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc