TGM slovem i obrazem 1850–1937
PRAŽSKÉ ULICE, 3.–13. 9.
Pouliční výstava připravená Eugenem a Zuzanou Brikciusovými připomene na pěti panelech vylepených na sloupech v ulicích hlavního města život Tomáše Garriguea Masaryka, od jehož úmrtí uplyne sedmdesát let. Panely zájemci najdou na Ovocném trhu, u kostela sv. Josefa Na Poříčí či před Taneční konzervatoří.
Fotografie 70. let v ČSR
GALERIE U BÍLÉHO JEDNOROŽCE, KLATOVY, 2. 9.–28. 10.
Pod kurátorským dohledem Pavla Vančáta a Jana Freiberga vznikla výstava snažící se „rekonstruovat dobovou fotografickou vizualitu. Pod pojem fotografie se snaží zahrnout nejen dobovou uměleckou tvorbu, ale i celou šíři tehdejšího vizuálního prostředí, konstruovaného fotografickými prostředky.“ Aby byl návštěvníkův zážitek umocněn, fotografie jsou prezentovány v prostředí dobového mobiliáře.
Suzanne Treisterová: HEXEN 2039
GALERIE ŠKOLSKÁ 28, PRAHA, 12. 9.–5. 10.
Projekt devětačtyřicetileté britské umělkyně zájemce přivádí do prostředí paranoidních konspiračních teorií. Prostřednictvím jejího fiktivního alter ega Rosalindy Brodské, jež žije v 21. století, návštěvníci nahlédnou do programu britské tajné služby zaměřeného na ovládání lidské mysli.
Marek Ther: Filmy, videa
DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA, GALERIE G99, 4. 9.–28. 10.
Jeden z aktérů hnutí EGO ART, které si vetklo do štítu oslavovat prostřednictvím umění jeho autora, v Brně vystavuje několik videí, včetně svých kousků, pro které se stylizuje do podoby operní divy Marie Callasové. Básník Travis Jeppesen o poetice filmů devětadvacetiletého autora v doprovodném textu trefně píše: „Neděje se v nich nic, ovšem naprosto mimořádným způsobem.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].