0:00
0:00
7. 9. 20072 minuty

Anketa: Jsou současné pravomoci agenta pro boj s korupcí dostatečné?

Anketa k novele trestního zákona pro boj s korupcí.

Fotografie: Adriana Krnáčová - Autor: Matěj Stránský Autor: Respekt

ADRIANA KRNÁČOVÁ

ředitelka Transparency International

Dostatečné určitě nejsou. Zavedení agenta je ale pozitivním signálem toho, že se naplňuje strategie vlády při zavádění nástrojů protikorupčního boje – zda budou užitečné, to ukáže budoucnost. Je jen škoda, že novela nebyla více inspirovaná slovenskou verzí, kde agentem může být i soukromá osoba. Takto bude jenom stěží možné nasazovat agenta-dokumentaristu-policistu, když půjde o akci, kterou je nutné provést rychle, bez možnosti postupného infiltrování do prostředí.

↓ INZERCE

JAN VYKLICKÝ

člen ústřední rady Mezinárodní asociace soudců

Institut agenta-provokatéra v této společnosti bez hodnot sympaticky jen vypadá. Lidé musí nejprve pochopit, jak ničivá je korupce pro každého. Nestačí věřit, že se na ni občas přijde u těch druhých. Proměně v hlavách lidí a transparentnosti procesů provokatér nepomůže. Špatný člověk totiž dobrý úmysl obvykle zneužije! Jestli začneme od skrytých institucí, pak hrozí, že nejohroženější a málo věrohodný bude právě ten agent. Navíc Ústavní soud obecně rozhodl, že jedno svědectví nenahradí chybějící důkazy.

ALENA VOKRÁČKOVÁ

mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality

Současné pravomoci, jak je upravuje ustanovení §158e trestního řádu, jsou z našeho pohledu při odhalování korupce dostatečné,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc