Památkáře je dobré provokovat
Architekt Jan Mužík (1946) patří k našim předním urbanistům. Stojí v čele Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, jenž se zabývá problematikou tvorby a regulace vývoje měst, venkovského osídlení a krajiny.
Architekt Jan Mužík (1946) patří k našim předním urbanistům. Je vedoucím příslušného ústavu na Fakultě architektury ČVUT, stojí v čele Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, která je profesním spolkem, jenž se zabývá problematikou tvorby a regulace vývoje měst, venkovského osídlení a krajiny. Působí také jako městský architekt města Litoměřic. Z jeho prací si připomeňme alespoň urbanistický návrh pro Václavské předměstí v Písku a čtvrť Staré Střešovice v Praze.
Jak to, že se v Česku města pořád rozrůstají, když obyvatel ubývá?
První, co člověka napadne, je, že se mění poměr městského obyvatelstva na úkor vesnického, přicházejí noví imigranti… To s růstem měst souvisí, ale hlavní problém je jinde – výrazně totiž roste počet domácností, nároky na kvalitu bydlení, a tedy potřeba nových bytů. Přičemž podstatný podíl na tom má i vysoká rozvodovost.
Na druhou stranu ale mladší generace začíná dávat přednost bydlení v menším městečku nebo vesnici poblíž většího centra. Dneska se běžně dojíždí padesát kilometrů, a pokud se bude dál rozvíjet železnice a jiné dopravní prostředky jako třeba tram-vlaky, které fungují mezi Mostem a Louny nebo Hrádkem nad Nisou, Jabloncem a Libercem, bude se ta vzdálenost zvyšovat.
Porostou tedy česká města, nebo se jejich růst zastavuje?
Nejdřív bych podotkl, že rozvojem se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu