Jeszcze Polska nie zginęła
Dostali se k moci za slib, že zatočí s korupcí – a teď po dvou letech stojí korupce za jejich pádem.
Dostali se k moci za slib, že zatočí s korupcí – a teď po dvou letech stojí korupce za jejich pádem. Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) bratří Kaczynských sice sama úplatky nebrala, z toho je podezřelý šéf koaliční Sebeobrany Andrzej Lepper, ale za to, že zůstal jen podezřelý, mohou hlavně Kaczynského spolustraníci – s největší pravděpodobností před deseti dny odvolaný ministr vnitra Janusz Kaczmarek. Ten prý nese odpovědnost za to, že policejní past připravená Lepperovi korupci prokázat sklapla naprázdno. Někdo totiž polskému populistovi č. 1 operaci dopředu prozradil.
Po odvolání Kaczmarka bylo zřejmé, že dříve či později přijdou předčasné volby. Ani prázdná past totiž nezabránila Lepperovu odchodu z vlády, a když se šéf další malé koaliční strany Liga polských rodin Roman Giertych postavil za Sebeobranu, nezůstal už Kaczynskému žádný prostor k vládnutí.
O tom, co Polsku a Evropě předčasné volby přinesou, se dá jen spekulovat. Polsko má dnes v Evropě špatné jméno, mnohými je vnímáno jako uzavřený, nacionalistický stát, který přináší Unii velké problémy. PiS ztratila v Polsku za dva roky podporu řady voličů, přesto není jasné, jak volby dopadnou. V průzkumech sice přesvědčivě vede Občanská platforma, ale skoro polovina Poláků není rozhodnuta, koho budou volit. V Polsku odhadují, že do budoucího Sejmu se dostanou jen tři seskupení. Kromě dvou zmíněných postkomunisté a s nimi nechce vládnout ani Kaczynski, ani šéf Občanské platformy Donald Tusk.
Možným výsledkem je oprášení spolupráce obou stran a velká koalice. Oba šéfové stran se už dohodli, že do voleb jejich strany schválí většinu připravených důležitých zákonů, včetně několika proevropských. Předčasné volby mohou tedy přinést Polsku novou image a Evropě vstřícnějšího partnera.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].