Muž Západu Mušaraf
Parvíz Mušaraf se literární slávou vyrovná velikánům světových dějin. Paměti pákistánského prezidenta byly pasovány na bestseller dříve, než vyšly, a londýnské Timesy je tiskly na pokračování pod názvem V palebné linii.
Parvíz Mušaraf se literární slávou vyrovná velikánům světových dějin. Paměti pákistánského prezidenta byly pasovány na bestseller dříve, než vyšly, a londýnské Timesy je tiskly na pokračování pod názvem V palebné linii. Přitom mají jen malou historickou hodnotu a neobsahují ani životaschopné státnické myšlenky.
Mušarafův život není strhujícím příběhem, ale vzpomínkami průměrného důstojníka, generála a nakonec křečovitého hráče, který manévruje mezi politickým přežitím doma a depešemi z Bílého domu. Kniha neobsahuje ani žádná šokující odhalení. Že CIA platila Islámábádu za každého podezřelého cizince tisíce dolarů, se ví už dávno. Totéž platí o amerických výhrůžkách bombardováním Pákistánu. A informaci o plánech radikálů unést letadlo ČSA a zpustošit s ním londýnské letiště Heathrow měly české tajné služby už v roce 2003.
Nicméně Mušaraf je prvním významným politikem, který o válce proti terorismu mluví bez servítků. Neřeší, že tyto výroky pak překotně dementuje Bílý dům. Dobře ví, že o co víc si toho může dovolit venku, o to opatrnější musí být na domácí půdě.
Vojáci za prosperitu a demokracii
Do čela Pákistánu vynesl Mušarafa vojenský převrat, v dějinách země nikoli výjimečná záležitost. V Pákistánu se říká, že armáda a byznys jsou jediné věci, které v této zemi fungují. Zatímco obchodu pomáhá minimum byrokratických zábran, armáda je elitářským státem ve státě. S…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu