Jakub Špaňhel: Benzínky, Galerie České pojišťovny, 6. 4.–13. 5.
Talentovaný jednatřicetiletý malíř, absolvent ateliérů Jiřího Davida a Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění, se letos konečně rozjede ve velkém stylu: v létě ho čeká reprezentativní výstava v klatovské Galerii U Bílého jednorožce s obsáhlým katalogem. Jako jakýsi předkrm lze brát ochutnávku souboru jeho akrylů na plátně, na kterých zachytil v nočním pohledu osvícené čerpací stanice. Možná kolem nich jezdí na cestách z pražského ateliéru do rodné Karviné.
František Kyncl: Geometrie v meziprostoru, Východočeská galerie v Pardubicích, 4. 4.–10. 6.
Dvaasedmdesátiletý konstruktivista patří k průkopníkům tohoto stylu v Československu, ve kterém ovšem vydržel jen do listopadu 1968, kdy emigroval do SRN. V Düsseldorfu následně studoval na proslulé akademii umění, kde pokračoval ve svých geometrických experimentech. Pardubický rodák má za sebou i úctyhodnou práci s přípravou časopisu Schwarz auf Weis, ve kterém se dalo svého času jako v jednom z mála periodik dočíst o české nezávislé a exilové výtvarné scéně.
Keith Haring (1958–1990), Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov, 6. 4.–28. 10.
Vůbec poprvé je v Česku k vidění tvorba autora, jehož dílo můžeme vidět v originále v desítkách světových galerií a v kopiích na tisících kapotách autobusů, počítačových spořičích či zboží prodávaném v obskurních výtvarných obchůdcích. V Krumlově bude více než půl roku viset pětašedesát Haringových typických prací ovlivněných pouličním graffiti, které vybrala ředitelka jeho newyorské nadace Julie Gruenová.
Anežka Hošková: I Must Be One Of The Devil’s Daughters, Altán Klamovka, Praha, 28. 3.–22. 4.
Název expozice mladé autorky (v neděli oslaví teprve pětadvacáté narozeniny) není vzhledem k jejím předchozím akcím zas tak překvapivý, jak to na první pohled vypadá. Vždyť Hošková výstavně debutovala před třemi lety se svým bratrem Jakubem ve společném projektu v Galerii Etc pojmenovaném Co se to kurva děje, sem magnet na homoděje (je jich plno všade). Hošková v nebezpečně vyhlížejících kompozicích ráda cituje z děl svých oblíbených muzikantů, tentokrát došlo na americkou písničkářku Charlyn Marii Marshallovou známou jako Cat Power. Právě k její stejnojmenné písni odkazuje název výstavy v zahradním altánu Klamovka.
Ladislav Zívr (1909–1980), Pražský hrad, Letohrádek královny Anny, 4. 4.–19. 8.
Pohled na tvorbu jediného sochaře Skupiny 42 nabízí výstava připravená Národní galerií na Pražském hradě. Tým dirigovaný Milanem Knížákem po vernisáži nečeká žádné lenošení, galerie totiž finišuje s přípravami dvou stěžejních akcí letošního roku: retrospektiv Jana Zrzavého a Emila Filly.
Oko nad Prahou, Galerie Klementinum, Praha, 29.3.–31.5.
Ohlédnutí za mezinárodní architektonickou soutěží na podobu nové budovy Národní knihovny. Výstava prezentuje všech 355 soutěžních návrhů – stovky výkresů, fotografií modelů i počítačových vizualizací, které návštěvníkům umožňují porovnat vize architektů a architektonických týmů z celého světa. V galerii se také promítá dokumentární portrét autora vítězného návrhu Jana Kaplického od režiséra Jana Wagnera s názvem Profil.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].