Tři stupně – víc než dost
Stovky vědců a zástupců vlád se v Bruselu přely až do pátečního rána o konečnou podobu nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Musela to být opravdu horká noc, jakých bude ve světě sužovaném změnou klimatu přibývat. Tentokrát však nešlo o údaj na teploměru, ale spíš o napětí v sále, kde se jednalo bez ohledu na pokročilou hodinu. Stovky vědců a zástupců vlád se v Bruselu přely až do pátečního rána o konečnou podobu nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Američané torpédovali formulaci, která předvídala vážné ekonomické škody v USA, a naopak preferovali ostřejší popis tristního stavu biodiverzity v Austrálii. Některé věty se nelíbily Číně, jiné Saúdské Arábii. Nakonec se však delegáti dohodli a na Velký pátek ráno schválili definitivní podobu zprávy.
Představme si, že počet obyvatel planety dosahuje vrcholu někdy kolem roku 2050, poté začíná zvolna klesat. Průměrné příjmy obyvatel řady rozvojových zemí rychle rostou. Svět je stále propojenější, globalizace stírá rozdíly i v kulturní oblasti. Na trh pronikají úspornější technologie a role fosilních paliv se zmenšuje.
Zní to jako realistická, k životnímu prostředí poměrně milosrdná předpověď směru, jímž se bude ubírat svět během 21. století. Důsledky podobného vývoje, tedy jednoho z možných scénářů, které zpráva popisuje (byť pouze ve své předběžné verzi), jsou přesto znepokojující: globální teplota se totiž do roku 2080 pravděpodobně zvýší zhruba o tři stupně. Právě to je hranice, kde končí všechny diskuse o tom, že změna…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu